Żywy Różaniec

Historia Żywego Różańca

Założycielką tej wspólnoty była Służebnica Boża Paulina Jaricot. Urodziła się 22 lipca 1799 roku w Lyonie we Francji. W wieku 17 lat złożyła prywatny ślub czystości. Dzięki bratu Fileasowi, który przygotowywał się do pracy misyjnej w Chinach, otrzymywała informacje o misjach i szukała sposobu, aby zaangażować katolików w pomoc misjom. Zaczęła tworzyć grupy składające się z dziesięciu osób. Każdy członek miał obowiązek codziennej modlitwy i niewielkiej, cotygodniowej ofiary.

W dniu 3 maja 1822 roku oficjalnie przyjęto ten system pomocy:

„Jesteśmy katolikami, więc nie powinniśmy pomagać takiej czy innej misji, ale wszystkim misjom świata”.

Był to początek Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dla ożywienia wiary we Francji Paulina, w 1826 roku, utworzyła Żywy Różaniec. Zaangażowała się również w społeczne problemy klasy robotniczej. Na skutek oszustwa utraciła cały majątek. Umarła w ubóstwie i całkowitym opuszczeniu w dniu 9 stycznia 1862 roku. Sto lat później papież Jan XXIII podpisał dekret stwierdzający heroiczność cnót Pauliny Jaricot.

Tworząc w 1826 roku Żywy Różaniec, Paulina Jaricot pragnęła ożywić modlitwę różańcową. Zaczęła organizować „piętnastki” – grupy 15 osób, z których każda zobowiązywała się do rozważania i odmawiania jednej tajemnicy dziennie, otrzymanej drogą losowania. W ten sposób członkowie Żywej Róży zjednoczyli się w modlitwie ze wszystkimi ludami świata. „Piętnaście węgli: jeden płonie, trzy lub cztery tli się zaledwie, pozostałe są zimne – ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem! Oto właściwy charakter Żywego Różańca”. Oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI już po 6 latach od jego założenia.

Czym jest Żywy Różaniec?

Od samego początku Żywy Różaniec obejmuje modlitwą misje katolickie na całym świecie. Jego członkowie modlą się w intencjach misyjnych, szczególnie bliskich papieżowi, który na każdy miesiąc wyznacza inną intencję. Są one podyktowane najważniejszymi i najbardziej palącymi problemami Kościoła na świecie, jak również sytuacją społeczną w poszczególnych krajach i na kontynentach.

Wspomaganie misji przez udział w Żywym Różańcu to: odmawianie dziesiątka różańca dziennie w intencjach misyjnych, comiesięczna ofiara materialna na misje, czytanie i propagowanie prasy misyjnej i książek.

Róże Żywego Różańca w Kamionce

Od roku 2002 istnieją w parafii Kamionka 2 Róże (zmiany w składach związane były także decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II, który wprowadził do różańca Tajemnicę Światła i w związku z tym liczba członków Róży musiała zwiększyć się z 15 osób do 20).

Zdjęcie 2 z 8

RÓŻE ŻYWEGO RÓŻAŃCA Z PARAFII KAMIONKA

I RÓŻA:

  1. Bieńkowska Maria – zelatorka
  2. Czerwieńska Stefania
  3. Kropisz Katarzyna
  4. Grzyb Daniela
  5. Koniarska Maria
  6. Jagła Eugenia
  7. Grochowska Brigida
  8. Partyka Genowefa
  9. Karcz Anna
  10. Balewska Helena
  11. Partyka Maria
  12. Kaszubowska Barbara
  13. Ceyer Janina
  14. Langowska Barbara
  15. Kraskowska Krystyna
  16. Bieńkowska Iwona
  17. Zaremba Teresa
  18. Nowicka Barbara
  19. Szczechula Małgorzata
  20. Kaiser Irena

II RÓŻA:

  1. Buław­ska Janina – zelatorka
  2. Buklewska Bernadeta
  3. Weiss Mirosława
  4. Raczyniewska Jadwiga
  5. Karcz Jadwiga
  6. Judzińska Renata
  7. Kalinowska Barbara
  8. Kaleciak Zofia
  9. Kaszubowska Jolanta
  10. Apostołowicz Barbara
  11. Zakrzewska Helena
  12. Kamieńska Bożena
  13. Prażmowska Ewa
  14. Kowalska Teresa
  15. Głąb Hanna
  16. Głąb Elżbieta
  17. Kwiatkowska Danuta
  18. Drost Urszula
  19. Szczygieł Gabriela
  20. Łapińska Alicja

Spotkanie członków Żywego Różańca z ks. Grzegorzem Nencą 24 września 2019 r.

Zdjęcie 1 z 4