Zespół „Rychławiaki”

Wiejski Dom Kultury w Rychławie był miejscem organizacji wielu fascynujących przedsięwzięć artystycznych, szczegółowo opisanych w innych źródłach. Kierowniczka placówki, Pani Gertruda Woźnicka, aktywnie zachęcała do aktywności artystycznej zwłaszcza dzieci i młodzież. To także jej inicjatywa doprowadziła do założenia i obecnie prowadzenia Zespołu Folklorystycznego „Rychławiaki”.

W 1995 roku rozpoczęto działania organizacyjne mające na celu założenie zespołu ludowego, prezentującego folklor regionu kociewskiego. Główne cele obejmowały zachowanie gwary kociewskiej, strojów, obrzędów, a przede wszystkim tańców i pieśni, oraz ich autentycznej interpretacji. Ubiory dla ponad dwudziestoosobowego zespołu oraz instrumenty dla kapeli były kwestią kluczową. Dzięki wsparciu władz samorządowych, zespół został wyposażony w stroje, buty sznurowane z cholewami, a dla kapeli zakupiono akordeon, klarnet i diabelskie skrzypce. Wsparciem merytorycznym byli Mirosława Müller, prof. Maria Pająkowska-Kensik i Jan Ejankowski. Działalność zespołu „Rychławiaki” oficjalnie rozpoczęła się 8 lutego 1996 roku.

Początkowo zespół występował w lokalnym kościele podczas mszy z okazji Dnia Matki, prezentując pieśni ludowe i tańce kociewskie. Następnie zespół brał udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Repertuar „Rychławiaków” obejmował pieśni ludowe, tańce kociewskie, gawędy kociewskie oraz przepisy na tradycyjne potrawy kociewskie.

W miarę upływu lat zespół się rozwijał, przyjmując nowych członków i poszerzając repertuar. „Rychławiaki” regularnie występowały na różnych scenach, prezentując kulturę i tradycje kociewskie. Prowadzony przez Gertrudę Woźnicką, zespół stał się ważnym elementem życia kulturalnego regionu, promując dziedzictwo kociewskie na różnych forum.

Zdjęcie 2 z 34

Przestawiając program kociewski uświetnili, w 2000 roku, część artystyczną II Kongresu Kociewskiego w Świeciu i Starogardzie.