Ks. proboszcz Grzegorz Nenca
(2019 – obecnie)
Urodził się 9 stycznia 1974 r. w Chojnicach.
W roku 1995 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Pracę magisterską napisał o sakramencie bierzmowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Po święceniach kapłańskich został wikariuszem parafii katedralnej w Pelplinie. Następnie pełnił posługę w kolejnych parafiach:
- Parafia św. Jakuba w Tucholi,
- Parafia pw. Trójcy Świętej w Pruszczu Pomorskim,
- Świekatowo pw. św. Marcina,
- Tczew pw. św. Józefa,
- Łupawa pw. MB Częstochowskiej,
- Gniew św. Mikołaja,
- Jeżewo pw. Trójcy Przenajświętszej,
- Kamionka.
Ks. proboszcz Tadeusz Galikowski
(styczeń 2014 – sierpień 2019)
Urodził się 8 kwietnia 1971 roku w Starogardzie Gdańskim. Pochodzi z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czersku. Wyświęcony na kapłana 11.06.2000 roku w Pelplinie. Sakrament święceń otrzymał z rąk ks. bpa Jana Bernarda Szlagi. Tuż po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy w parafii św. Józefa w Tczewie, gdzie posługiwał przez 7 lat. W 2007 roku został skierowany do parafii Bazyliki Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach, gdzie posługiwał do 17.01.2014 roku. Dekretem ks. bpa Ryszarda Kasyny został mianowany proboszczem parafii Kamionka i swoją posługę rozpoczął od 18 stycznia 2014 roku.
Czytaj więcej o proboszczu ks. T. Galikowskim.
Ks. proboszcz Andrzej Taliński
(październik 2002 – styczeń 2014)
Od dnia 14 października 2002 roku posługę proboszcza w parafii Kamionka pełni ks. Andrzej Taliński. Przy obecności ks. dziekana Józefa Talkowskiego z Nowego oraz radnych Stefana Karcza i Ludwika Buklewskiego, ks. Andrzej Darznik i ks. Andrzej Taliński podpisali dokumenty z przekazania urzędowego parafii.
Czytaj więcej o ks. proboszczu Andrzeju Talińskim.
Ks. Andrzej Darznik
administrator parafii (2000 – 2002)
Dnia 7 kwietnia 2000 roku, administratorem parafii został mianowany ks. Andrzej Darznik – pallotyn. Urodził się 26 października 1954 roku w Wejherowie. Do Księży Pallotynów wstąpił w grudniu 1974 roku, rozpoczynając nowicjat w Ząbkowicach Śląskich. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 maja 1981 roku w Ołtarzewie, z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Pracował jako wikariusz w różnych miejscowościach: Szczecinie, Kisielicach, Poznaniu. Od sierpnia 1988 roku, przez 4 lata, pracował w sekretariacie misyjnym w Ząbkach, a następnie powrócił do pracy duszpasterskiej w parafiach. Pracował jako wikariusz w Chełmnie, w 1993 roku został proboszczem w Łęgowie. Po rezygnacji z funkcji proboszcza w 1994 roku skierowany został do pracy w Łodzi. Dalej swoją posługę kapłańską wypełniał w diecezjach elbląskiej (m.in. w Kwidzynie, na Warmii), a później w diecezji pelplińskiej (jako wikariusz w Gniewie i Bytowie, a później jako administrator w Kamionce).
Czytaj więcej o ks. Andrzeju Darzniku.
Ks. proboszcz Grzegorz Flisikowski
(1998-2000)
Na mocy dekretu biskupa diecezjalnego, z dnia 31 sierpnia 1998 roku, następnym proboszczem w Kamionce został mianowany ks. Grzegorz Flisikowski. Przyszedł do parafii jako kapłan z 10-letnim stażem pracy duszpasterskiej. Pochodzi z Kartuz. Ksiądz proboszcz katechizował dzieci z klas II w szkołach w Kamionce i Rychławie, przygotowując je do przyjęcia I-szej Komunii Świętej. Kontynuował także działania budowlane swojego poprzednika. W lutym dokonano zapisu notarialnego sprzedaży starej plebanii w korzystnej cenie (za kwotę 50 tys. zł). Za pozyskane środki wyposażona została nowa plebania oraz kostnica. Dzięki życzliwości nabywców starej plebanii (rodzin Muszyńskich i Prałmowskich) ks. proboszcz mógł tam jeszcze mieszkać do wykończenia prac w nowej plebanii (a więc jeszcze do października tego roku). W dniach 12-16 maja 1999 roku odbyły się w parafii Misje Święte – prowadził je ks. Jan Flisikowski (brat ks. proboszcza). Wszystkie stany i pokolenia parafialne zostały zaproszone do przeżywania ważnych działań religijnych.
Dnia 23 maja odbyła się uroczystość I-szej Komunii dzieci z klas II.
W Dzień Matki, 26 maja, wystąpił w kościele kociewski zespół folklorystyczny „Rychławiaki”, pod kierownictwem p. Gertrudy Wośnickiej.
Dnia 6 czerwca 1999 roku cała diecezja pelplińska przeżywała radosne wydarzenie. Tego dnia przybył do Pelplina papież Jan Paweł II. Również parafianie z Kamionki, na czele ze swoim ks. proboszczem, wybrali się wczesnym rankiem pociągiem, aby wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu i wszyscy wrócili ze spotkania bardzo ubogaceni ze spotkania ze świadkiem Wiary. W sierpniu przybyli znowu na gościnę do Kamionki uczestnicy Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy z grupy tczewskiej.
W I-szą rocznicę śmierci ks. Bławata, ks. proboszcz zaprosił na Mszę Świętą wszystkich kapłanów z dekanatu nowskiego. Liturgii przewodniczył ks. dziekan Józef Talkowski. Dnia 13 października przybył do parafii biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga. Udzielił on sakramentu bierzmowania grupie młodzieży oraz poświęcił kaplicę cmentarną i cmentarz, a także nową plebanię (w której jako pierwszy zamieszkał ks. Flisikowski).
W dniach od 2 do 6 kwietnia 2000 roku odbywały się w parafii rekolekcje wielkopostne, które przeprowadził o. Benedykt z zakonu Karmelitów Bosych Krakowa. Niespodziewanie dla parafian były to też ostatnie dni pracy w Kamionce ks. proboszcza Grzegorza Flisikowskiego. Dnia 6 kwietnia ks. proboszcz poinformował, że na mocy dekretu biskupa diecezjalnego, od jutra przechodzi do innej parafii, a jutro też przybędzie nowy kapłan do parafii. Odszedł więc ks. Grzegorz do pracy w parafii Brzeźno Szlacheckie (tu pełnił posługę do 2003 roku, a obecnie w parafii Liniewo k. Kościerzyny).
Ks. proboszcz Andrzej Bławat
(1992-1998)
Dnia 15 stycznia 1992 roku duszpasterzem i administratorem kaplicy filialnej w Kamionce, na mocy dekretu biskupa diecezjalnego Mariana Przykuckiego, został ksiądz Andrzej Bławat.
Z nadejściem nowego kapłana, w parafii zaszły liczne zmiany. Pierwszą z nich była przeprowadzona gruntowna renowacja plebanii. „Ksiądz Andrzej zaraz upiększył nabożeństwa poprzez wyszukanie dorosłych i dzieci grających, śpiewających, i włączył ich do uczestnictwa we Mszach Świętych. Przydzielał czytania lekcji dzieciom, nauczycielom, i rodzicom. Ożywił ludzi i znacznie poprawił uczestnictwo wiernych we Mszach. Dokładał także wszelkich starań nad podniesieniem jakości katechizacji dzieci w szkole w Kamionce i Rychławie” (jak napisano w kronice parafialnej).
Czytaj więcej ks. proboszczu Andrzeju Bławacie.
Źródła:
– Akta Parafialne w Nowem.
– Akta Parafialne w Kamionce.
– „Dziennik Kociewski” (z „Dziennika Bałtyckiego”), 18 wrzesień 1998.
– Karcz Anna „Duszpasterstwo w parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Nowem w latach 1945 – 2004” (praca magisterska, UKSW Warszawa 2007).
– Kronika parafii Kamionka (prowadzona od 1958 roku – natomiast od 1979 roku pisana przez Janinę Kurek, a od 1998 roku przez Mirosławę Weiss).
– Ks. Mross Henryk „Parafia św. Mateusza w Nowem. Zarys monograficzny”. Pelplin 1962.