Od wielu wieków ludzie pielgrzymują do miejsc świętych. Szczególną czcią cieszą się miejsca poświęcone Matce Bożej. Te bowiem miejsca wydają się być szczególnie wybrane przez Maryję, aby okazać swoją macierzyńską opiekę nad ludźmi. Wielu ludzi, przybywając do sanktuariów maryjnych, doświadcza Jej wsparcia – czasami uzdrowienia fizycznego, a wielokrotnie wsparcia duchowego w różnorakich potrzebach.
Szczególną formą przybywania do sanktuarium stanowią piesze pielgrzymki. Najstarsze w Polsce, kierujące się na Jasną Górę, datowane są na XVIII wiek – z Kalisza i z Warszawy. I od tego czasu, pomimo różnych przeciwności historycznych, przybywają do tego świętego miejsca pielgrzymki piesze z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Popularne są także w Polsce pielgrzymki do lokalnych sanktuariów. W tych miejscach także objawiała się Maryja, wzywając ludzi do nawrócenia i umacniając różnymi cudami, wyproszonymi u Boga.
Pielgrzymka to szczególne rekolekcje w drodze. Każdy uczestnik ma szansę przez kilka dni lub tygodni rozważyć różne sytuacje ze swojego życia, swoje relacje do Boga i do ludzi, umocnić się przykładem sióstr i braci idących obok, nauczyć się dzielnego znoszenia różnych trudności w życiu i otwarcia się na potrzebujących pomocy ludzi.
Parafianie z Kamionki mieli okazję pielgrzymować pieszo do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie (gościli też u siebie przechodzącą przez Kamionkę grupę z Tczewa) oraz do lokalnego sanktuarium w Piasecznie.