Piaseczno – to sanktuarium Matki Boskiej Piaseckiej Królowej Pomorza i Matki Jedności, jest to miejsce najstarszych objawień Maryi na Pomorzu (z XIV w.), obecnie są 2 miejsca cudownych łask: studzienka i kościół parafialny. Cudowny obraz koronowano koronami papieskimi w 1968 roku, ówczesny kardynał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II). I przed wiekami, i dzisiaj tysiące pielgrzymów spieszy do świętego miejsca doznając wielu łask. Co roku odbywa się wielki odpust z okazji święta Narodzenia Najśw. Maryi Panny (w niedzielę, po dniu 8 września).
W grupie pieszych pielgrzymów, przychodzących do sanktuarium z różnych kierunków, są też parafianie z Kamionki. Inicjatywa zaistnienia takiej dwudniowej pielgrzymki wzięła się od ks. proboszcza Andrzeja Talińskiego (doświadczonego pielgrzyma, który wiele razy maszerował m.in. na Jasną Górę). Od roku 2003 pielgrzymka wychodzi z Kamionki, po drodze zabiera też zaprzyjaźnionych pielgrzymów z parafii Lalkowy i razem odbywa się marsz ku świętemu miejscu. Przeważnie w pielgrzymce bierze udział ok. 90 osób (50 z parafii Kamionka i 40 z parafii Lalkowy). Oczywiście, jak to bywa podczas pielgrzymek, panuje w grupie podniosła i radosna atmosfera. Są modlitwy, konferencje i śpiewy, panuje duch braterski. Po drodze postoje odbywają się w Lalkowach, Smętowie Granicznym i we Wielkich Wyrębach. Po przywitaniu w sanktuarium grupa idzie rozlokować się w gościnnym muzeum, które co roku udziela schronienia zmęczonym pielgrzymom. Warunki noclegowe są prawdziwie pielgrzymkowe i większość musi po raz pierwszy doświadczyć spania na większej sali, we większej wspólnocie osób, na karimacie lub śpiworze. Wieczorem i następnego dnia pielgrzymi włączają się w bogaty program religijny przygotowany przez miejscową parafię. Jest też okazja do POGODNEGO WIECZORU, do wspólnej zabawy jednoczącej pielgrzymów nocujących razem. W niedzielne południe, po przeżytej Sumie Odpustowej, ubogaceni pielgrzymi udają się w drogę powrotną.
REGULAMIN PIESZEJ PIELGRZYMKI KAMIONKA – PIASECZNO (44 km)
- W pielgrzymce mogą uczestniczyć ludzie pragnący przeżyć głębokie spotkanie z Bogiem i z ludźmi. Jest to rodzaj „REKOLEKCJI W DRODZE”. Każdy pielgrzym powinien mieć właściwe intencje, które pragnie przedstawić Matce Bożej w sanktuarium w Piasecznie. Można modlić się w różnych intencjach osobistych, rodzinnych i społecznych. W czasie drogi włączamy się w wspólne modlitwy i śpiewy, pomagające przetrwać trudności drogi. Nie wolno traktować pielgrzymki jak imprezy rozrywkowej.
- Przed wyjściem na pielgrzymkę każdy uczestnik powinien skorzystać z sakramentu SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ, by móc później przystąpić do KOMUNII ŚWIĘTEJ (najpóźniej w SANKTUARIUM).
- Jesteśmy jedną wielką RODZINĄ PIELGRZYMKOWĄ. Starajmy się odnosić nawzajem do siebie z życzliwością i uprzejmością. Jesteśmy zawsze gotowi służyć innym, bardziej potrzebującym, czy zmęczonym na trasie, na postojach, w miejscu noclegu. Uczmy się dzielenia z innymi uśmiechem, dobrym słowem, a nawet artykułami spożywczymi.
- Pozdrawiajmy serdecznie spotkanych po drodze ludzi. Postawa pielgrzymkowa powinna być WZOREM do naśladowania. Zostawiając po sobie miłe wrażenie spowodujemy, że za rok znowu będą nas mieszkańcy życzliwie gościć.
- Pielgrzymka jest wydarzeniem pokutnym. Obowiązują pewne wyrzeczenia, ZABRANIA SIĘ więc:
- spożywania napojów alkoholowych i palenia tytoniu
- zanieczyszczania trasy, miejsc postojów i noclegu
- zakłócania ciszy nocnej, przeszkadzając zmęczonym siostrom lub braciom
- wszelkich innych postaw i zachowań, które zakłócałyby religijny charakter pielgrzymki
- Podczas marszu idziemy ZWARTĄ GRUPĄ (po około trzy osoby w rzędzie), zajmujemy połowę jezdni (podobnie na polnych drogach). Nie wolno wyprzedzać krzyża pielgrzymkowego i przekraczać połowy osi jezdni. We wszystkich sprawach porządkowych słuchamy braci porządkowych. Chętne osoby będą mogły zgłosić się do niesienia krzyża, znaku grupy, nagłośnienia oraz do prowadzenia modlitw i śpiewu.
- Osoby, które zdecydują się na udział w pielgrzymce bezwzględnie muszą przestrzegać ZASAD REGULAMINU. Wszelkie postawy sprzeczne z tymi zasadami spowodują wykluczenie z pielgrzymki. Wszelkie oddalenia od grupy mogą mieć miejsce za zgodą Księdza Przewodnika.
- Nasza grupa idzie kolejny raz tą trasą (corocznie, od 2003 roku) i powinniśmy dobrze przygotować się organizacyjnie:
-WYŻYWIENIE organizujemy we własnym zakresie („coś” w torbie na drogę i zapas w plecaku na nocleg i kolejny dzień)
-nocleg będzie w sali Muzeum, na podłodze – każda osoba zabiera ze sobą śpiwór, materac dmuchany lub karimatę, do dyspozycji jest tamtejsza łazienka (z umywalkami i ubikacją). - Każdy pielgrzym w czasie marszu niesie MAŁY PLECAK (w środku różaniec, śpiewnik, płaszcz przeciwdeszczowy, pożywienie jednodniowe). DUŻE PLECAKI lub TORBY (z zapasową odzieżą, obuwiem, wyżywieniem, środkami higieny osobistej) trzeba złożyć przed wymarszem z Kamionki lub z Lalków przy kościele. Samochód bagażowy zabierze te plecaki i zawiezie na miejsce noclegu – następnego dnia odwiezie je z powrotem do Kamionki oraz Lalków i będzie można je odebrać później z plebanii.
- UBIÓR powinien być skromny (bez ekstrawagancji), buty – dobrze rozchodzone. Wszelkie niedogodności w ubiorze mogą utrudnić sprawny marsz i sprzyjać dolegliwościom fizycznym.
- Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia powinny szczególnie ostrożnie podejmować decyzję o udziale w pielgrzymce. Trzeba skonsultować się z lekarzem, czy określona CHOROBA nie sprzeciwia się wysiłkowi pielgrzymkowemu. Ponadto każdy pielgrzym może mieć przy sobie (lub w dużym plecaku): bandaż elastyczny, maść rozgrzewającą, zasypkę lub talk, witaminy lub środki wzmacniające.
- OSOBY NIEPEŁNOLETNIE przy zapisie zostawiają pozwolenie od rodziców na udział w pielgrzymce. Udział w pielgrzymce jest nagrodą dla osób bardziej zaangażowanych w życie religijne w swoich klasach i środowiskach.
- ZAPISY u ks. proboszcza Andrzeja Talińskiego z Kamionki.
- KOSZT od jednej osoby – 6 zł (w tym koszt zakupu sprzętów potrzebnych do obsługi grupy pielgrzymkowej) – ewentualne możliwości zniżki.
PROGRAM PIELGRZYMOWANIA
SOBOTA – 8.09.
8.00 – Wymarsz z kościoła w Kamionce; (po 3 km Frąca)
9.15 – 10.00 – Postój przy kościele w Lalkowach (po 5,8 km); (po 7,3 km Smętówko)
11.00 – 11.45 – Postój przy kościele w Smętowie (po 11 km); (po 12,3 km GOKSiR); (po 13 km rozwidlenie dróg – iść prosto polną drogą żużlową); (po 13,5 km za wiaduktem w prawo); (po 14,5 km rozwidlenie dróg – w lewo, przy jeziorze); (po 15,6 rozwidlenie dróg przy kilku domach – w prawo)
13.00 – 13.45 – Postój w Wielkich Wyrębach (po 16,7 km – kilka domów, skrzyżowanie w prawo, na drogę żużlową); (po 17,6 km skrzyżowanie – drogowskaz „Piaseczno 4” i droga asfaltowa)
15.00 – Przybycie do kościoła w Piasecznie (po 22 km)
15.15 – Rozlokowanie się w Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego, okazja do spowiedzi (od 16.00)
17.00 – Msza święta, z odsłonięciem cudownej figury Matki Bożej, dla grupy (wraz z grupą starogardzką) 18.00 – Droga Krzyżowa do Studzienki 20.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec (w kościele) 21.00 – Apel Jasnogórski (prowadzony przez pielgrzymów z Kamionki i Lalków)!!!
22.00 – Nowenna ku czci Matki Bożej Piaseckiej 23.00 – Cisza nocna
NIEDZIELA 9.09. – obchody Odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
8.00 – 10.00 – Pobudka i porządkowanie miejsca noclegu
10.15 – Procesja do Studzienki i Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. biskupa diecezjalnego
13.15 – Wymarsz z Piaseczna w drogę powrotną – tą samą trasą
14.30 – 15.10 – Postój w Wielkich Wyrębach
16.10 – 16.45 – Postój w Smętowie
17.45 – 18.25 – Postój w Lalkowach
19.30 – Przybycie do Kamionki
Przewodnik grupy – Ks. Proboszcz Andrzej Taliński
PIELGRZYMKA NIECH BĘDZIE CZASEM ODNOWY NASZYCH SERC, NASZEGO ODNIESIENIA DO BOGA I INNYCH LUDZI !!!
PIESZA PIELGRZYMKA DO PIASECZNA 2019
W sobotę 7 września, po Mszy św. o godz. 9.00, wyruszyliśmy pieszą pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej – Królowej Pomorza w Piasecznie. Z naszej parafii udział wzięło 32 pielgrzymów, którym przewodniczył ks. Grzegorz Nenca. W Lalkowach czekało nas smaczne śniadanie, na które zaprosił nas ks. proboszcz Wojciech Kardyś, a przygotowane zostało przez parafian. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki z Parafii Kamionka składają serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za gościnę.
Dalej, kolejne etapy szlaku pielgrzymkowego, przemierzaliśmy wraz z grupą z Parafii Lalkowy z ks. proboszczem Wojciechem Kardysiem na czele. Razem raźniej nam było modlić się, śpiewać pieśni, a także i pomilczeć, chociaż Pan Bóg przez całą drogę błogosławił nas rzęsistym deszczem. Na przekór aurze wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do Piaseczna, gdzie czekał już na nas smaczny obiad. Wraz z pielgrzymami z grupy starogardzkiej uczestniczyliśmy w Mszy św., a po niej każdy udał się do domu, by zmienić kompletnie przemoczoną odzież. W tym samym dniu wieczorem odbyła się autokarowa pielgrzymka do Piaseczna na Różaniec i Apel Jasnogórski dla osób, które nie mogły pójść pieszo.