Pielgrzymka do Piaseczna

Piaseczno – to sanktuarium Matki Boskiej Piaseckiej Królowej Pomorza i Matki Jedności, jest to miejsce najstarszych objawień Maryi na Pomorzu (z XIV w.), obecnie są 2 miejsca cudownych łask: studzienka i kościół parafialny. Cudowny obraz koronowano koronami papieskimi w 1968 roku, ówczesny kardynał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II). I przed wiekami, i dzisiaj tysiące pielgrzymów spieszy do świętego miejsca doznając wielu łask. Co roku odbywa się wielki odpust z okazji święta Narodzenia Najśw. Maryi Panny (w niedzielę, po dniu 8 września).
W grupie pieszych pielgrzymów, przychodzących do sanktuarium z różnych kierunków, są też parafianie z Kamionki. Inicjatywa zaistnienia takiej dwudniowej pielgrzymki wzięła się od ks. proboszcza Andrzeja Talińskiego (doświadczonego pielgrzyma, który wiele razy maszerował m.in. na Jasną Górę). Od roku 2003 pielgrzymka wychodzi z Kamionki, po drodze zabiera też zaprzyjaźnionych pielgrzymów z parafii Lalkowy i razem odbywa się marsz ku świętemu miejscu. Przeważnie w pielgrzymce bierze udział ok. 90 osób (50 z parafii Kamionka i 40 z parafii Lalkowy). Oczywiście, jak to bywa podczas pielgrzymek, panuje w grupie podniosła i radosna atmosfera. Są modlitwy, konferencje i śpiewy, panuje duch braterski. Po drodze postoje odbywają się w Lalkowach, Smętowie Granicznym i we Wielkich Wyrębach. Po przywitaniu w sanktuarium grupa idzie rozlokować się w gościnnym muzeum, które co roku udziela schronienia zmęczonym pielgrzymom. Warunki noclegowe są prawdziwie pielgrzymkowe i większość musi po raz pierwszy doświadczyć spania na większej sali, we większej wspólnocie osób, na karimacie lub śpiworze. Wieczorem i następnego dnia pielgrzymi włączają się w bogaty program religijny przygotowany przez miejscową parafię. Jest też okazja do POGODNEGO WIECZORU, do wspólnej zabawy jednoczącej pielgrzymów nocujących razem. W niedzielne południe, po przeżytej Sumie Odpustowej, ubogaceni pielgrzymi udają się w drogę powrotną.

Zdjęcie 1 z 17