Poniżej Herb Liturgicznej Służby Ołtarza
Patroni Liturgicznej Służby Ołtarza
Patronami Liturgicznej Służby Ołtarza są święci: Tarsycjusz (poniósł śmierć męczeńską w III w., broniąc Najświętszy Sakrament przed zbezczeszczeniem przez pogan), Dominik Savio (żył w XIX wieku, już w wieku 5 lat był ministrantem, zmarł na chorobę płuc w wieku 15 lat, odznaczał się wielką pobożnością), Jan Berchmans (żył na początku XVII wieku, kleryk jezuicki gorąco miłujący Eucharystię, zmarł na chorobę płuc w wieku 22 lat), Alojzy Gonzaga (żył w XVI wieku, jako kleryk jezuicki służył chorym w czasie zarazy w Rzymie i zmarł podczas tej służby) i Stanisław Kostka (żył w XVI wieku, kleryk jezuicki, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 18 lat).
Słowniczek pojęć
Ministrant – (od łacińskiego „ministrare” – służyć, posługiwać, pomagać) osoba posługująca przy celebracji Mszy oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby oraz nabożeństwa). Ministranci są wiernymi świeckimi.
Komża – podstawowy symbol i ubiór ministranta, oznacza czystość serca. Pierwotnie używana była w chórze podczas sprawowania liturgii godzin, a począwszy od XIV w. do innych funkcji liturgicznych.
Ministranci z Kamionki:
od 2002 roku
- Damian Stalica
- Marek Wiśniewski
- Wojciech Głąb
- Szymon Stalica
od 2003 roku
- Kamil Damrath
- Karol Marcjanik
od 2004 roku
- Paweł Giersz
- Wojciech Braun
od 2005 roku
- Krzysztof Giersz
- Michał Kaszubowski
- Jakub Stalica
- Sebastian Szczygieł
od 2007 roku
- Gabriel Cimiński
od 2009 roku
- Mariusz Chyła
- Michał Zęgota
- Szymon Madziąg
- Łukasz Mąkosa
- Mateusz Kołodziej
od 2010 roku
- Patryk Badzmierowski
- Aleksander Stępień
od 2011 roku
- Dominik Pakuła
- Mateusz Winter
- Paweł Głąb
- Aleksander Mąkosa
- Daniel Jabłonka
- Aleksander Rozwadowski
od 2012 roku
- Mateusz Żurawski
od 2013 roku
- Oskar Kordecki
- Przemysław Winter
- Daniel Jakóbiak
- Paweł Prażmowski
- Filip Kowalczyk
- Bartosz Jabłonka
od 2014 roku
- Damian Kowalski
od 2017 roku
- Filip Głąb
- Tomasz Jakóbiak
- Kacper Wodzik
- Filip Kowalczyk
- Alan Mąkosa
- Oliwier Chyła
- Tobiasz Kordecki
- Bartosz Szymański
- Adrian Zęgota
- Marek Rydzewski
od 2020 roku
- Łukasz Błażek
- Paweł Kłudkowski
- Tobiasz Targowski
od 2021 roku
- Natan Czoch
- Adam Pastuszka
od 2022 roku
- Michał Kaleciak
- Nikodem Koźmiński
- Marcin Mierzejewski
- Filip Słabuszewski
- Jan Stępień
Posługa ministrantów w Kamionce
Posługa ministranta najbardziej realizuje się w kościele, poprzez uczestnictwo w nabożeństwach liturgicznych. Każdy ministrant zobowiązany jest do służby niedzielnej i dodatkowo na jednej Mszy Św. w dzień powszedni. Rekordzistą przez wiele lat był Wojciech Głąb, który służył na ponad 300 nabożeństwach w ciągu roku. W jego ślady idą szczególnie, z następnego już pokolenia ministrantów, Gabriel Cimiński, Mariusz Chyła oraz Łukasz Mąkosa.
Ministranci mają też muzyczne uzdolnienia. Śpiewają i grają na instrumentach w kolejnych zespołach powstających przy parafii: w zespole „CENTENUM”, w zespole „FLORENTER”. W kolejnym zespole „BARKA”, na 9 osób, 6 to są ministranci ze szkoły podstawowej grający na gitarach. W najmłodszym zespole „PROMYCZKI PAPIEŻA” grają 2 ministranci na gitarach.
Ministranci biorą udział w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy oraz w lokalnych pielgrzymkach do sanktuarium w Piasecznie. Ponadto wyjeżdżają na diecezjalne spotkanie młodych do Kościerzyny, a także na ogólnopolskie spotkanie młodych w Lednicy.
Sukcesy ministrantów z Kamionki
W dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2022 w Płocku trwały zmagania finałowe ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Nasz ministrant Daniel Jakóbiak reprezentował Diecezję Pelplińską i zdobył tytuł Laureata XXXII OTK.
Natomiast w dniach od 01 do 03 kwietnia 2022 w Collegium Marianum w Pelplinie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyły się rekolekcje dla ustanowionych ceremoniarzy diecezji pelplińskiej.
Już po raz kolejny w ramach rekolekcji odbył się konkurs wiedzy liturgicznej dla ustanowionych ceremoniarzy. Konkurs składał się z dwóch części. Kilka dni przed przyjazdem uczestników odbył się on w wersji online, z której wyłoniono najlepszą piątkę, która przeszła do części drugiej, ustnej. Po wyrównanej rywalizacji, zwycięzcami okazali się:
- miejsce: Nikodem Mierski z parafii Św. Trójcy w Kościerzynie
- miejsce: Daniel Jakóbiak z parafii Św. Andrzeja Boboli w Kamionce
- miejsce: Krzysztof Bartoszewski z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie
Gratulujemy!
Ministranci na sportowo
W trosce o swoją formację, chłopcy pełniący tę posługę w Kamionce, mają też okazję do uczestnictwa w diecezjalnych rekolekcjach w Pelplinie. Wielu z nich angażuje się w działalność Parafialnego Klubu, zwiększając swoje umiejętności sportowe w piłkę nożną i siatkówkę – są mistrzami dekanatu nowskiego w piłkę nożną, biorą udział w rozgrywkach diecezjalnych – np. w maju 2013 roku odbywała się w Pelplinie Diecezjalna Olimpiada Ministrantów. Wśród reprezentantów kilkudziesięciu parafii bardzo ładnie spisali się ministranci z Kamionki. W turnieju piłki nożnej nasi ministranci zdobyli III miejsce.
W konkurencjach indywidualnych Sebastian Szczygieł zdobył złote medale w biegu na 100 m i w skoku w dal, Wojciech Braun złoty medal w biegu na 1000 m i brązowy w biegu na 200 m, a Michał Złoty srebrny w skoku w dal. Sebastian Szczygieł i Wojciech Braun zdobywają też złote medale w swoich kategoriach wiekowych podczas Mistrzostw Diecezji Pelplińskiej w Biegach Przełajowych.
Dekanalne rozgrywki halowej piłki nożnej ministrantów
Rejonowe Mistrzostwa Piłki Halowej Ministrantów 2024
Nowi ceremoniarze w parafii
W sobotę, 18 maja 2019 roku, Ksiądz Kanonik Andrzej Szopiński – ekonom diecezji pelplińskiej ustanowił nowych ceremoniarzy. Uroczystość odbyła się o godz. 18:00 w Bazylice katedralnej w Pelplinie podczas Mszy Świętej kończącej rekolekcje. Z naszej parafii w Kamionce dwóch ministrantów zostało ustanowionych ceremoniarzami: Daniel Jakóbiak i Damian Kowalski.