Miejscowości, które wchodzą w skład parafii w Kamionce, należą terytorialnie do regionu KOCIEWIE. Region ten jest drugim co do wielkości (po Kaszubach) zwartym etnicznie i kulturowo regionem Pomorza. Jego obszar obejmuje około 3100 km² powierzchni, w większości należących administracyjnie do województwa pomorskiego (28% leży w województwie kujawsko-pomorskim).
Nazwa Kociewie zaczęła upowszechniać się w minionym stuleciu (Koczewie), jednak etymologiczne pochodzenie tego słowa nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Krajobraz kociewski został utworzony głównie przez lodowiec skandynawski, który przed kilkunastu tysiącami lat ustępując na północ, pozostawił na tym terenie olbrzymie masy skalnego gruzu, gliny i żwiru, a także głazy narzutowe, formując pagórki, wzgórza morenowe i piaszczyste sandry. Tereny parafii w Kamionce wpisane są w pas terytorialny leżący pomiędzy piękną krajobrazowo Doliną Dolnej Wisły (okolice Nowego nad Wisłą) oraz rozpoczynający się ciąg leśny, który przechodzi w Bory Tucholskie (w stronę Osieka i Osia).
Widok na Kamionkę i okolice z mapy satelitarnej
Na terenie parafii znajdują się 3 jeziora: Radodzierz, Łąkosz, Czarne. Są też renomowane Ośrodki Wypoczynkowe „EUROPARK”, „STARY BISP”, „SŁONECZNA POLANA” oraz domki po byłym Ośrodku „GRAFIKI”. Nad jeziorami wybudowano też wiele prywatnych domków letniskowych, w większości mieszkają w nich w okresie wakacyjnym mieszkańcy Grudziądza i Nowego nad Wisłą.
O każdej miejscowości należącej do parafii zebrano różne informacje historyczno-przyrodniczo-społeczne. W dalszym ciągu mieszkańcy poszczególnych rejonów tworzą historię swoich ziem, która będzie znakiem życia aktualnego pokolenia. Wiele wydarzeń, związanych z życiem mieszkańców poszczególnych wsi, ściśle zintegrowanych jest z historią parafii i zaangażowaniem duszpasterskim wielu osób – będzie można o tych działaniach przeczytać w innych linkach. Wiedza o wiekach minionych każdej miejscowości będzie rozszerzana przez dalsze gromadzenie różnorakich źródeł.
- GAJEWO ZABUDOWANIA
- GŁODOWO
- KAMIONKA
- MILEWKO
- MILEWO
- OSINY
- RUDAWKI
- RYCHŁAWA
- TWARDA GÓRA
ŹRÓDŁA:
- „Diecezja chełmińska. Zarys historyczno – statystyczny”. Pelplin 1928.
- „Dzieje Świecia nad Wisłą i jego regionu”. Praca zbiorowa pod redakcją Kazimierza Jasińskiego. Warszawa – Poznań – Toruń 1980.
- Ellwart Jarosław „Kociewie i Bory Tucholskie – przewodnik turystyczny”. Gdynia 1997.
- Fankidejski Jakub, ks. „Utracone kościoły i kaplice w dzisiejszej diecezji chełmińskiej”. Pelplin 1880.
- Gołąbek Stefan „Kociewie – przewodnik po szlakach turystycznych”. Warszawa 1984.
- Karcz Anna „Duszpasterstwo w parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Nowem w latach 1945 – 2004” (praca magisterska, UKSW Warszawa 2007).
- „Katalog zabytków sztuki w Polsce”. T. 11. Województwo bydgoskie. Powiat świecki. Warszawa 1970.
- Koniarska Maria „Rychława i jej okolice” (praca dyplomowa, Akademia Bydgoska, Bydgoszcz 2002).
- „Kraina Kociewie czeka na Ciebie”. Starogard Gdański 2005.
- Kronika OSP w Kamionce (prowadzona od 1972 roku przez Klemensa Błażek).
- Kronika parafii Kamionka (prowadzona: od roku 1958 przez Marię Rozalską, od 1979 przez Janinę Kurek, a od 1998 roku przez Mirosławę Weiss).
- „Księga pamiątkowa II Kongresu Kociewskiego w 2000 roku”. Starogard Gdański 2002.
- Mikulski Krzysztof „Osadnictwo wiejskie województwa pomorskiego od połowy XVI wieku do końca XVII wieku”. Roczniki TNT. Toruń 1994.
- Milewski Józef „Kociewie w latach okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945”. Warszawa 1977.
- Milewski Józef, Mykaj Alfons „Nowe nad Wisłą 1266 – 1966″. Gdańsk 1966.
- Mross Henryk, ks. „Parafia św. Mateusza w Nowem. Zarys monograficzny”. Pelplin 1962.
- „Pielgrzym” 1994. Pelplin.
- Przywuska Aniela „Kociewska gmina Smętowo Graniczne. Dzieje do roku 2005”. Starogard Gdański 2008.
- Renata Kaja „Przewodnik po zespołach pałacowych i dworskich”. Bydgoszcz 2002.
- Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego. Tom X.
- Szulist Władysław, ks. „Przeszłość obecnych obszarów diecezji pelplińskiej do 1772 roku”. Pelplin 2000.
- Śliwa Marek „Parafia Kamionka”. Nowe 2008.
- www.kociewiak.pl
- www.miasto-nowe.com