KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W KAMIONCE

W tekście przedstawiono historię parafii w Kamionce koło Nowego. Parafia ta została erygowana przez biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę w diecezji pelplińskiej dekretem z 12 maja 1992 roku. Informacje o miejscowości Kamionka pochodzą już z XIV wieku, a w drugiej połowie XVI wieku była własnością szlachecką. W 1685 roku właścicielem wioski był Wilhelm de Ludingshausen Wolf, brat opata pelplińskich cystersów.

W okresie podziału miejscowości na trzy części w 1700 roku korzystali z niej różni właściciele, m.in. kasztelan spicimirski Maciej Petrokoński, podkomorzy malborski Aleksander Czapski oraz kasztelan chełmiński Stanisław Konopacki. W kolejnych latach wieś przeszła w ręce chłopów. W 1880 roku zamieszkiwało ją 431 osób, a liczba budynków wynosiła 97, w tym 56 domów.

W 1937 roku mieszkańcy Kamionki, ze względu na dużą odległość do kościoła parafialnego w Nowem, zorganizowali Komitet mający za zadanie zajęcie się sprawą zorganizowania kaplicy. Kaplica ta została poświęcona 6 czerwca 1938 roku przez proboszcza nowskiego ks. Tadeusza Bartkowskiego. Od tego momentu odprawiano w niej regularnie Msze Święte, aż do 17 września 1939 roku, gdy okupanci zmusili do zamknięcia kaplicy.

W czasie okupacji hitlerowskiej wielu mieszkańców Kamionki doświadczyło tragicznych losów, włączając w to wygnanie, obóz zagłady oraz morderstwa. Po wejściu Rosjan do Kamionki w lutym 1945 roku, mieszkańcy przystąpili do remontu kaplicy.

Po odzyskaniu niepodległości kaplica została ponownie poświęcona 12 czerwca 1949 roku przez proboszcza nowskiego ks. Wacława Pruszaka. Od tego momentu były odprawiane regularne Msze Święte. W 1967 roku Kamionka otrzymała samodzielnych duszpasterzy, a w kolejnych latach parafia została powołana do życia dekretem biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi z 12 maja 1992 roku.

Proboszcz ks. Andrzej Bławat, który został pierwszym proboszczem parafii, zobowiązał się do wybudowania kościoła parafialnego i obiektów towarzyszących. Rada duszpasterska i rada ekonomiczna, wspierane przez parafian, aktywnie angażują się w prace związane z budową nowego kościoła. W 1994 roku kamień węgielny został wmurowany przez biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę. Ks. Andrzej Bławat, chwaląc zaangażowanie parafian, wyraził jednocześnie zaniepokojenie, że około 1/3 parafian jeszcze się nie włączyła do budowy. Parafia obejmuje Kamionkę z wybudowaniami, Twardą Górę, Rychławę z wybudowaniami, Rudawkę, Osiny, Gajewo i Głodowo.