„Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy innych”
kard. S. Wyszyński
Kiedy z pól znikały ostatnie kłosy zbóż, a ziemia przybierała brązowo-czarny odcień, to znak, że czas na dożynki. Dziś dożynki mają podwójny charakter: religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. I tak właśnie było w Kamionce – 25 sierpnia.
Zorganizowaniem tej radosnej i ważnej dla naszej społeczności imprezy zajęli się: ksiądz proboszcz Andrzej Taliński oraz członkowie Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Bonum”. Całość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą, sprawowaną przez Księdza Proboszcza, podczas której poświęcone zostały wieńce żniwne (przyniesione przez delegacje rolników) oraz bochenki chleba (przyniesione przez sołtysów). Liturgię uświetnił swoim występem chór parafialny.
Po Mszy, na placu przykościelnym, zebrało się wiele osób, aby wziąć udział w festynie. Można było m.in. obejrzeć występy: Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowego, grupy tanecznej „KAMYCZEK” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamionce, parafialnych zespołów młodzieżowych „FLORENTER” i „CENTENUM” (wzmocnionych grą na gitarze i śpiewem przez ich opiekuna ks. A. Talińskiego). Wiele emocji dostarczyły też mecze siatkarskie rozgrywane między Pannami a Mężatkami (Panny okazały się skuteczniejsze i po zaciętej rywalizacji wygrały 3:1) oraz między mężczyznami z Kamionki i Rychławy (w tej rozgrywce zwyciężyli Panowie z Kamionki, w składzie których także walczył ks. proboszcz). Rozmieszczone były stoiska spożywcze, gdzie można było, u pań z Caritasu, zakupić m.in. napoje, ciasto, kiełbaski. Natomiast darmową grochówką i bigosem serwowało Stowarzyszenie św. Brata Alberta ze Smętowa.
Podczas imprezy została przeprowadzona loteria fantowa, prowadzona przez członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wszelki dochód z loterii i sprzedaży artykułów spożywczych został przeznaczony na zakup zeszytów i przyborów szkolnych dla dzieci z biednych rodzin.
W związku z tym, że sierpień został ogłoszony miesiącem trzeźwości, cała impreza miała charakter bezalkoholowy. W tak miłej i przyjaznej atmosferze, zabawa ludowa trwała prawie do rana, a na twarzach zebranych osób widać było radość.
Źródło: www.kociewiak.pl, Autor: Jolanta Kaszubowska